تبلیغات
خاطرات و نظرات یک ایرانی ساکن لبنان - اگر دین برای سعادت است چرا ما خوشبخت نیستیم moodkerbes.info وبلاگ   به آدرس جدید منتقل شد. از این پس در وبلاگ جدید پذیرای شما هستم. moodkerbes.info  
 
درباره وبلاگ


استفاده از مطالب این سایت در صورتی که در آنها تغییری ایجاد نشود بلامانع است

مدیر وبلاگ : mood kerbes
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
خاطرات و نظرات یک ایرانی ساکن لبنان
www.moodkerbes.com
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
1392/03/12 06:14 ب.ظ
به هر حال هر چه هست به نظر من پست شماابعاد زیادی دارد باید اعتراف کرد زندگی غربی به جز جنبه های مادی گرایانه و فسادی که دارد رشد علمی و اجتماعی و ایده آل های مباهی هم دارد که برای جوانان وسوسه برانگیز است
می شود این طور پاسخ داد که ما باید به رشد و پیشرفت غرب برسیم اما اشتباهات آنها را در حوزه دین و اخلاق تکرار نکنیم
در ضمن اگر شما کمی پست هایتان را کوتاه تر کنید ما هم ناچار نمی شویم وقت شمارا زیاد بگیریم
mood kerbesتقصیر خودم نیست، موضوع دور و دراز است و توضیح بیشتری می طلبد. هرچند سعی دارم کوتاه باشد .
1392/03/12 06:12 ب.ظ
اما سوال این که چرا امروزه بسیاری از دین مدارانِ ما اسلام و تدین را مخالف رفاه و آزادی و ثروت می دانند؟ آیا همین مخالفت، منشاء بروز این گونه سوالات در میان جوانان نیست؟
چرا ما دین داری و ساده زیستی را با فقر و نداری و در سختی و مشقت زندگی کردن(بخوانید ریاضت) یکی می کنیم؟ مگر پیامبران الهی مثل یوسف و سلیمان و...یا حتی امامان شیعه...دست تنگ و فقیر بوده اند؟ یا این که نه اتفاقاً سرمایه دار بوده اند ولی می دانسته اند چگونه از این مال استفاده کنند و به جامعه سود برسانند؟ اصلا اگر در اسلام، ثروت داشتن و در رفاه بودن اشکال دارد پس چرا خمس و زکات و صدقه قرار داده شده؟ مسلمین اگر ثروت نداشته باشند، اگر رفاه اجتماعی نداشته باشند، اگر تمکّن مالی نداشته باشند چگونه می خواهند در برابر ابرقدرت ها بایستند و از دینشان دفاع کنند؟
تلاش های امام موسی صدر در جنوب برای ارتقای سطح کیفی زندگی مردم به همین خاطر بود...تا زمانی که الگوهای دینی ما نتوانند و نخواهند روی پای خودشان بایستند و ایده آل زندگی کنند چیزی برای ارائه به دنیای غرب ندارند
نمی دانم این عادت بد فقط مربوط به ایران است یا در کشورهای دیگر اسلامی هم شایع است که تایکی از بندگان خدا را می بینیم که وضع مالیش خوب است سری از افسوس تکان میدهیم و در فکرِ بیمار خود متوهم می شویم که لابد مال کسی را خورده یا خمس و زکاتش را نداده...
البته ما یاد گرفته ایم که در جامعه ای که مردم به نان شبشان محتاجند مسلمان نیست آن که سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه...بدون شک کسی که در رفاه است باید آن چنان ببخشد و آن چنان زندگی کند که یا سطح زندگی خود را هم سطح جامعه کند یا دست برادران دینی اش را بگیرد و حداقل به سطحی متوسط برساند.
از سوی دیگر کلامِ حضرت امام خمینی(ره) را داریم که مدام سفارش می کردند که از کاخ نشینی و رفاه زدگی دوری کنید که منشاء فساد است.
راستش خودِ من هم هنوز اختلاف و افتراق میانِ زندگی ایده آلِ اسلامی و اسلام سرمایه داری را نمی دانم...این که چطور باید در عین ساده زیستی توانمند بود.

mood kerbesبهترین نمونه در این قضیه، خود امامان ما هستند. با آنکه بسیاری از آنان بیشتر اوقات اموال زیادی در دست داشتند اما لحظه ای درنگ در کمک به دیگران و انفاق نداشتند. دین اسلام مخالف ثروت نیست، مخالف تعلق و وابستگی به آن و فراموش کردن هدف اصلی زندگی است.
برای آنکه ببینیم خودمان و ثروتمان چه رابطه ای داریم می توانیم این قضیه را در نظر بگیریم: ببینیم وقتی می خواهیم برای خودمان چیزی بخریم چقدر دقت به خرج می دهیم تا بهترین و زیباترین باشد و وقتی می خواهیم چیزی انفاق کنیم چقدر؟! اگر انفاق ما همیشه لباس پاره ها است یا فرش پاره ی خود را به مسجد می دهیم، این مال اندوزی غیر الهی و به دور از اخلاق ائمه است. اما اگر انفاق ما با این دید باشد که ما داریم مالی را برای خدا می دهیم، پس بهترین را بدهیم (زیرا درواقع داریم به خود خدا می دهیم) این مال اندوزی الهی است. همانطور که هابیل و قابیل در قربانی دادنشان رفتار کردند. هابیل جنسی نامرغوب اورد و قابیل بهترین گوسفندش را. ائمه ی ما هم روایت شده وقتی به فقیری چیزی می دادند دست خود را می بوسدند و می گفتند قبل از آنکه مال به دست فقیر برسد به دست خدا رسیده است. پس اسلام با مال مشکلی ندارد، نیت و طرز فکر ما برای جمع آوری و اندوختن آن برایش مهم است.
1392/03/12 05:24 ب.ظ
مقصود از نظر قبل این بود که شاید آن جنابِ دکترِ استادِ دانشگاه منظورشان همان جملات امام و دکتر شریعتی بوده منتها بد بیان شده و نتیجتاً بد هم برداشت شده است...گاهی اوقات طرح سوال در کلاس درس به منظور به فکر واداشتن دانشجویان است نه این که لزوماً طرف مقابل به موضوع اعتقادی داشته باشد یا طرفدار اندیشه ای باشد(این ها را بگذارید به حساب خوش بینی های من نسبت به آن جنابِ دکتر)
اما در مقابل، برخی، اندیشه های امام موسی صدر را نوعی فراگماتیستی دینی می دانند که من شدیداًبا آن مخالفم چون عمل گراها به نوعی تساهل و تسامح در عمل به دین معتقدند که ابداً نه در گفتار و نه رفتار امام صدر ذره ای عقب نشینی در حوزه واجبات دین مشاهده نمی شود از سوی دیگر هم فراگماتیست ها از نظر فلسفی شدیداً مخالف آرمان گرایی و ایده آلیسم هستند در حالی که امام صدر در سخنانشان همیشه از نوعی مدینه فاضله اسلامی سخن می گویند که نگاه به آینده ای روشن دارد و همه چیز را در حال خلاصه نمی کند
(این هم برای این که یک وقت سوء برداشتی در مورد امام از سوی خوانندگان شما صورت نگیرد)
1392/03/12 05:11 ب.ظ
سلام
راستش این پست شما ابعاد و پیچیدگی های زیادی دارد که حتی خود من هم در مورد خیلی از مواردش متحیرم
لذا پیشنهاد می شود پست را حول محورهای ذیل ادامه دهید(البته می بخشید این قدر طلبکارانه درخواست پاسخ می کنم...):
1.نمی دانم شما کتابهای فارسی موسسه را مطالعه فرمودید یا خیر اما مطمئناً سخنرانی دین برای زندگی امام صدر را خوانده اید: و حتماً مطلعید که امام موسی صدر بحثی دارند با این جمله که : "دین پیش از آن که توشه ای برای آخرت باشد بالاترین وسیله برای زندگی است." چیزی شبیه به سخن دکتر شریعتی: "دینی که زندگی را نسازد آخرت را نخواهد ساخت." که هر دو تاکیدی است بر این مطلب که دین عملا اگر برای زندگی انسان مفید نباشد دین نیست...و حتماً می دانید امام صدر تا چه حد بر این جملات که دین ما باید در زندگی روزمره ما کاربرد داشته باشد تاکید داشتند...حال سوال این است آیا واقعاً دینِ امروز ما چنین کاربردی در زندگی ما دارد یا حقیقتاً می تواند یک زندگی ایده آل را برای ما بسازد؟
جواب این است که اسلام حقیقی چنین ظرفیتی را دارد اما اسلامی که ما به جامعه و به جهان ارائه کرده ایم چنین ایده آل هایی را ندارد...
حالا که نزدیک انتخابات ایران است بگذارید این سوال را بپرسم: آیا این شعارِ معروف "دیانت ما عین سیاست ماست و سیاست ما عین دیانت ماست" که این همه سیاستمداران ما به آن می بالند اصولاً معادله درستی است؟ اصلاً دیانت با سیاست جمع شدنی هست؟ اصلاً شما در عمل سیاستمداران رگه هایی از دیانت می بینید؟ مقصودم جدایی دین از سیاست نیست ها! می خواهم بگویم ریشه بسیاری از این نوع تفکرات عملکرد غلط دینداران است دین ما درست معرفی نشده 
mood kerbesعلیکم السلام
والا پیچیدگی خاصی نداره فقط آدم باید هدفش رو یادش بیاد و گامهاشو تصحیح کنه همین.
دین رو اگر صرفا احکام شرعی تصور کنیم قابلیت ساختن زندگی ایده آل را ندارد. دین بی اندیشه، دین بی امامت، دین بی رهبری، دین بی اخلاق، همه ی اینها می شود سلفی گری زامبی صفت که امروز مشاهده می کنیم. تصاویری که دیروز از ذبح کودک 10 ساله و دراوردن قلب کودکی به همین سن و سال در سوریه تنها به جرم شیعه بودن دیدم کافی است تا مطمئن شویم این موجودات خونریز اصلا انسان نیستند.
دیانت ما عین سیاست ماست را امیرالمومنین می تواند بگوید. درحالیکه او به فرموده ی خودش زیرک ترین عرب بود، ذره ای از موازین شرعی و رضای الهی پس و پیش نرفت و سیاستش بر مبنای دینش بود. ما وقتی می گوییم سیاست ما عین دیانت ماست یا دینمان مشکل دارد یا سیاستمان. همانطور که حضرت امام فرمود ما مامور به وظیفه ایم نه نتیجه، اما امروز شاهدیم برخی سیاسیون به هر قیمتی شده می خواهند به نتایج مورد نظرشان برسند.
1392/03/12 03:09 ب.ظ
ایران خیلی بی جا مینکه که پهپاد هجومی نمیده!!! تورابه خدا دولت طرفدارمقاومت را ببین !!!!!!!!!!!!حالا اگه اون دوتا عتیقه رییس جمهور ایران شوند چه شود !!!به احتمال زیاد وقتی دشمن رسید به مملکت حتما این جماعت یا تخته میکنند! !!یا تعلیق !یا نوکری !!!! یا تنش !!یا تعامل !!یا دست تکون میدند !!دیگه از این چارچوب خارج نمیشه !!!بحث رانمیخواست سیاسی کنم برایم هم مهم نیست که چه کسی رای میاره ولی خواستم با کاندیدا بهتر اشنایت کنم که وقتی رای اوردند از دست گلهای که اب میدهند زیاد تعجب نکنی!!!!
mood kerbesبرادر عزیزم حالا شما خودتو ناراحت نکن.
من اگه این حرفو میزنم برای تحریک ایرانی ها و جوانها برای فراهم کردن زمینه های رسانه ای برای پشتیبانی مقاومته. شما نگران نباش. بروبچ حزب الله شبانه روز دارن زحمت می کشن. خبرای جدیدی در این زمینه منتشر خواهم کرد.
1392/03/11 10:09 ب.ظ
امرووز شنیدم کاخ ریاست جمهوری لبنان روی عموم باز کردن سر زدی انجا اگرزدی به مطلب وعکس بزن
mood kerbesنشنیدم. ندیدم همچین خبری. بذار بگردم...
1392/03/11 01:36 ب.ظ
مطلبت خیلی خوبه ولی صحبت این به اصطلاح استاد ارزش نداشت که درباره اش بحث شود !! حرف کوچه بازاری نیاز به نقد نداره!! فقط تاسف به حال دانشجویانی که این استاداشان باشد!!!!!!!!!!!!راستی از لبنان چه خبر ؟چرا موشک از طرف مخالفان سوریه به لبنان شلیک میشه دولت لبنان کاری نمیکنه خیلی دولت بی خاصیتیه !!!؟؟چرا حزب لله سکوت کرده !!! ببین مردم مناطق مرزی لبنان چه میکشند موشک برسرشان ریخته میشود کسی هم نیست از انها دفاع کند؟!!!!!!!!!!!!!!
mood kerbesسلام
به خاطر اون بابا که نقد نکردم. گفتم چند تا جوون گول اون رو نخورن.
والا اون زامبی های تروریست خارجی تو سوریه چون پایگاه اصلی شونو دارن از دست میدن و شکست سنگینی خوردن، تقصیر رو انداختن گردن حزب الله. برای همین سعی دارن با این کارا مردم حزب الله رو بترسونن تا حزب الله خودشو بکشه کنار. نگران نباش یه مدت دیگه کارشون تمومه.
خب دولت بی خاصیت نصفش طرفدار تروریستهاست! خود رییس جمهور قبلی و چندتا وزیر پول هم میدادن بهشون. حالا اعصاب ندارن اونا هم. ضمن اینکه یه ارتش کوچولو چطوری میتونه کلی مرز رو بپاد؟ حتی حز الله هم نمیتونه اون همه کوه و دشت رو نگهبان بذاره تا کسی نیاد موشک بزنه. ایران باید به سوریه و حزب الله پهپاد هجومی بده که نمیده. پهپاد واسه این جور مواقعه دیگه. نه واسه وقتی که دشمن رسید به مملکت.
1392/03/10 09:14 ب.ظ
زیاد ناراحت نباش از دست استاد از این آدما زیاده
دنیا چرخید و افتاد دست اونا
یه زمانی مارک الله که روی محصولات مسلمانها بود یه مارک معتبر حساب میشد .
ان شاء الله دنیا میچرخه میفته دست اسلام
خدا کریمه
1392/03/10 04:06 ب.ظ
با سلام و عرض خسته نباشید به خاطر راه اندازی این وبلاگ پر محتوا ! من و دوستانم در حال جمع آوری لیست وبلاگ های فعال ایرانی هستیم . لطفا لینک سایت خود را در این لیست ثبت کنید تا بینندگان و دوستان بتوانند از وبلاگ و مطالب شما استفاده کنند.

با تشکر از شما که این مطلب را مطالعه کردید
mood kerbesسلام
سیاست این وبلاگ عدم استفاده از لینکدونی های عمومی است.
معتقدم هرکسی که به این مطالب نیاز داشته باشد این وبلاگ را پیدا می کند.